OTO RADYATÖR NEDİR ?

Bir aracın , iş makinesinin , jeneratörün veya su , buhar , hava , yağ soğutmalı herhangi bir makinenin motor aksamında oluşan harareti kontrol etmenin en etkili çözümüdür. Motordan alınan suyun bir sirkülasyondan geçerek çok etkili bir soğutma görevi görür. Motordaki yüksek sıcaklığı soğutma görevi gören radyatörler  araç için en ideal ısının belirlenmesinde etkisi büyüktür. Radyatör kanalları mikro ölçekli olup bu kanallar suyun debisini yavaşlatarak daha etkili bir soğutma verimliliği sağlamaktadır. Radyatöre sıcak giren akışkan kanallardan geçerek sirkülasyonu sağlanmış ve soğumuş bir şekilde tekrardan çıkış yapar.

 

OTO RADYATÖR  NE İŞE YARAR ?

Radyatör ,  motor genelinde dolaşım yapılan sıvının yüksek sıcaklık esnasında radyatöre girerek radyatörde bulunan mikro kanallar yardımıyla ve gerekli sirkülasyonlar sağlanarak gerekli soğuma sıcaklığına düşürme görevini görür.

Motorda bazı bölümlerde sıcaklık yaklaşık 400-500 derecelere çıkmaktadır. Bu sıcaklık altında  soğutma sistemi olmadığında ya da yetersiz kalındığında çok büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir. Yaz mevsiminde özellikle bazı bölgelerde hava sıcaklığı 40-45 derecelere ulaşırken araç çalışmadığı halde su sıcaklığı bu derecelere ulaşabilir. Radyatör bu konuda güzel bir soğutma sistemi ile istenen sıcaklığa yani 90 derece de sabit tutabilir.

Paylaş:

Fiyat ve Bilgi için Bize Yazın
Merhaba ; Nasıl Yardımcı Olabilirim ?